----- PAGINA PRINCIPALA -----
Aduna cat mai multi utilizatori pe forum si poti deveni moderator.
Lista Forumurilor Pe Tematici
----- PAGINA PRINCIPALA ----- | Reguli | Inregistrare | Login

POZE ----- PAGINA PRINCIPALA -----

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Anna281 la Simpatie.ro
Femeie
24 ani
Iasi
cauta Barbat
26 - 45 ani
----- PAGINA PRINCIPALA ----- / = AUTOSHOW = / 28 Iulie 1998 - Volkswagen preia Bentley, dar ratează Rolls-Royce  
Autor
Mesaj Pagini: 1
demarco
Administrator

Din: PITESTI
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 314
Pe dată de 28 iulie grupul Volkswagen şi-a trecut în portofoliu una dintre cele mai prestigioase mărci auto ale Planetei, Bentley, dar a scăpat printre degete Rolls-Royce.

În această zi Volkswagen preia de la Vickers în mod oficial marca Bentley. Germanii au fost foarte aproape să monopolizeze segmentul de superlux, având în plan să preia la pachet şi Rolls-Royce, cele două mărci având la acea vreme acţionari comuni şi soluţii tehnice înrudite. Din cauza faptului că licenţa mărcii Rolls-Royce aparţinea însă companiei Rolls-Royce plc, divizia aeronautică, care avea strânse legături de colaborare cu BMW, tot prin prisma industriei aparatelor de zbor, această marcă a fost concesionată către BMW.

Pentru că nici una dintre mărci nu avea la acea perioadă capacitatea de a se descurca fără contribuţia tehnică a celeilalte s-a ajuns la un acord ca Volkswagen AG să fabrice atât Bentley cât şi Rolls-Royce până la sfârşitul lui 2002, urmând ca din 1 ianuarie 2003, doar BMW să aibă dreptul de a fabrica automobile Rolls-Royce. Volkswagen a primit de la BMW doar o compensaţie de 40 milioane de lire sterline pentru această complicată tranzacţie.

Revenind la Bentley, Volkswagen a cumpărat această marcă cu 430 milioane de lire şi a investit în modernizarea uzinei din Crewe încă 500 milioane de lire în acel an. Din 2003, atunci când Rolls-Royce a revenit BMW şi Volkswagen a schimbat macazul la Bentley creând Bentley Continental GT, un coupe de mari dimensiuni care împărţea prea puţine cu trecutul.

Se spune că de la achiziţie şi până în prezent Volkswagen a investit peste 2 miliarde de dolari în Bentley. Deşi afacerile au mers bine spre foarte bine în cei zece ani, în 2009 afectată de criză marca Bentley nu s-a mai dovedit profitabilă, având pierderi de 194 milioane euro, datorită scăderii dramatice a cererii.


_______________________________________
...by maRco

pus acum 15 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la